От началото на 2016г., България се нареди редом до европейските страни, които се сдобиха с енергийна борса. Въпреки шумното медийно отразяване на новината, липсваше полезна информация как съществуването на такъв организиран енергиен пазар може да повлияе на сметката за електроенергия или пък на цената на тока за обикновения потребител.
За начало, следва да се каже, че енергийната борса не означава автоматично по-ниски сметки за ток за крайния потребител. Това е така тъй като цената на тока, която потребителят плаща е резултат от множество фактори, а тази енергийна борса е само един от тях. Казано по друг начин, борсовият енергиен пазар наистина може да повлияе на крайната цена на тока за потребителя, но тя далеч не е единственото условие за това.
Конкретно, това, което позволява една енергийна борса, е да се определя цена на търгуваната електроенергия за всеки един час от деня. Тази почасова цена на тока се изчислява от борсов алгоритъм въз основа на постъпилите предложения за покупка или продажба от търговците на ток. По този начин, воден от законите на търсенето и предлагането, борсовата цена се повишава в часовете, когато търсенето изпреварва предлагането и аналогично, цената на тока на борсата се понижава в часовете, когато предлагането е повече от търсенето.
Реално погледнато, борсовият енергиен пазар представлява един изключително важен инструмент за търговците на ток. Ефективността на тази електроенергийна борса позволява на доставчиците да оптимизират разходите си за ел. енергия и така, да подобрят конкурентноспособността си. Казано по друг начин, чрез работата на борсовия пазар, търговците на ток са в състояние да подобрят средната цена на енергията в портфолиото си и по този начин, биха могли да предложат още по-атрактивни цени на тока за крайните клиенти.