Знаете ли, че първата сделка на свободния пазар на електроенергия в България е сключена през далечната 2004г. между АЕЦ „Козлодуй“ и медодобивния завод „Юмикор мед“-Пирдоп. Иначе казано, това е първата сделка по свободно договорени цени, а не по цени, които се определят от енергийния регулатор.
От тогава насам, обаче, нещата доста са се променили. Ако в началото сделки по свободни цени са можели да сключват само големите потребители на ток (заводи, индустриални комбинати и т.н.), то днес това могат да направят всички потребители на ток – както домакинства, така и малки и средни фирми.
Това е така, тъй като през годините, под натиска на европейските институции, енергийният регулатор и Парламентът постепенно позволиха на все по-голям брой потребители да излязат от регулирания пазар и да си изберат алтернативен доставчик на свободния такъв.
Макар че, на теория, още от 2007г. всички крайни клиенти имат възможност да излязат на свободния пазар, то на практика тогава това беше възможно само за големите индустриални консуматори (които са присъединени към мрежите на високо напрежение). Едва през 2012г. енергийният регулатор позволи и на по-малките фирми (присъединени към мрежите на средно напрежение и някои по-големи обекти на ниско напрежение) да напуснат регулирания пазар и да си изберат алтернативен доставчик на ток.
В крайна сметка, през 2015г. започна много по-мащабното излизане и на малките и средни предприятия (присъединени към мрежите на ниско напрежение). Така, по данни на Министерството на енергетиката, само през 2015г. клиентите на свободен пазар са нараснали от 4500 до над 11 000.
От април 2016г. вече всеки краен клиент (бил той физическо или юридическо лице) може да излезе на свободен пазар. За целта не е необходимо той да има електромер с инсталирано почасово измерване. Ако няма такъв, не желае да има или пък разпределителното дружество не предлага инсталирането на такъв електромер, клиентът може да излезе на свободен пазар чрез т.нар. стандартизиран товаров профил (СТП).
Тези СТП се изработват от ЕРП и ще се прилагат на и към потребители с обикновени електромери (т.е. които не отчитат почасово потреблението на електроенергия). СТП позволяват да се прогнозира потреблението на клиента, което е от изключително значение за доставчика на ток.
Много важно е да се отбележи, че клиентите не дължат нищо за СТП. Те не създават никакви задължения за крайните клиенти – нито финансови, нито административни. СТП се изработват от ЕРП и се прилагат от доставчиците на ток.
В крайна сметка, обаче, важното е едно – независимо дали клиентът ще е с почасов електромер, или със СТП, той ще има възможност да излезе на свободен пазар и адекватно да избере този доставчик, който му предлага най-добра оферта.